Columbine - Orlik ogrodowy

Tekst oryginału (nazwa angielska zwyczajowa): Columbine (Hybrid columbine)
Polskie tłumaczenie (nazwa polska zwyczajowa): Orlik (Orlik ogrodowy)
Nazwa łacińska (nazwa rodziny): Aquilegia x hybrida (Ranunculaceae)


W powieściach z cyklu o Ani orliki pojawiają się m.in. w ogrodzie Barrych. Bylina ozdobna wprowadzano do ogrodów w kilku miejscach na PEI zdziczała. 
W rozdziale VI Emilki ze Srebrnego Nowiu pojawiają się orliki i wróżki.
W tym rozdziale Emilka wyraża nadzieję, że w okolicach Srebrnego Nowiu można spotkać wróżki (fairies). Kuzyn Jimmy zapewnia ją, że to dla nich w starym sadzie hoduje się orliki. Orliki to rośliny ozdobne wysadzane w ogrodach wielu regionów świata. W Polsce "na dziko" spotkamy fioletowe orliki pospolite, ale w ogrodach mamy feerię barw orlików mieszańcowych (Aquilegia ×hybrida) i botanicznych. W Srebrnym Nowiu były to również orliki ogrodowe sprowadzane przez wysyłkowe sklepy ogrodnicze funkcjonujących prężnie od XIX wieku. Jako ciekawostkę podam, że są jednak gatunki rodzime, rosnące w północnej Ameryce (np orlik kanadyjski Aquilegia canadensis).
A co z wróżkami czyli angielskimi fairies? W Polsce kojarzymy wróżki z kobietami wykazującymi zdolności magiczne. W mitologii anglosaskiej fairies to małe (zwykle) i skrzydlate (zwykle) istoty magiczne (zawsze), przypominające ludzi (zwykle), czasami życzliwe, czasami złośliwe. Angielskie fairies tworzą dość dość zróżnicowaną rodzinkę, do której należą m.in. wróżka zębuszka, wróżka chrzestna, Dzwoneczek z "Piotrusia Pana" czy też Tytania i Oberon ze "Snu nocy letniej". W polskiej świadomości wszystko to jeszcze miesza się z elfami. Dość wybitnymi przedstawicielami rodziny są wróżki kwiatowe (flower fairies) spopularyzowane przez piękne i botanicznie wierne ryciny angielskiej graficzki Cicely Mary Barker (1895 – 1973). Jak łatwo zauważyć flower fairies upodabniają się do gatunku kwiatu, w którym mieszkają. Co ciekawe wiara we wróżki nie umarła w XIX wieku. W latach 1917-1920 roku słynne stały się Wróżki z Cottingley uważane ze jedną z najbardziej udanych mistyfikacji XX wieku.

Orlik ogrodowy w bazie USDA PLANTS

poprzedninastępny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz