Tekst oryginału (nazwa angielska zwyczajowa): Peony (Common peony, Chinese peony)
Polskie tłumaczenie (nazwa polska zwyczajowa): Piwonia (Piwonia lekarska, Piwonia chińska)
Klomb piwonii na Złotym Brzegu w Glen St. Mary, kwitnących jak żadne inne. Także ogród państwa Barry "Pinies" wg Rachel Lynde.
Uprawa piwonii ma długą tradycję, gdyż w Chinach roślinę tę hoduje się od dwóch i pół tysiąca lat. Na PEI trafiły drogą pośrednią via Europa, wraz z osadnictwem, prawdopodobnie na początku XIX wieku. W przededniu I wojny światowej nadal były popularną byliną ogrodową. Uprawiane były zwykle w palecie barw od bieli do czerwieni, chętnie w odmianach pełnych i anemonowych. Na PEI z powodu różnic klimatycznych rozwijają się mniej więcej miesiąc później niż w Polsce, gdyż widzimy, że ich kwitnienie przypada na koniec czerwca, gdy gazety donoszą o zamachu w Sarajewie (28 czerwca 1914 roku) (Rilla ze Złotego Brzegu). Dzisiaj na skutek ocieplenia klimatu wyspiarskie piwonie kwitną pewnie wcześniej niż 100 lat temu, a po lipcowe piwonie trzeba się wybrać na Alaskę, gdzie od 2004 roku zaczęto plantacyjnie uprawiać tę roślinę na oryginalne kwiaty cięte.
Sama Maud też uprawiała je piwonie w swoim ogródku, chociaż ceniła je mniej niż róże. Tak pisała w liście do przyjaciela: „Zakwitły piwonie – siedem osiem wielkich puszystych, jasnoróżowych kwiatów. To prawdziwe damy, całe w falbanach i tiulach, pełne dostojeństwa…Mimo to czy nie wolałby Pan być różą przez dwa tygodnie niż piwonią przez całe życie?”
Dzisiaj tradycyjne piwonie chińskie straciły nieco na popularności na rzecz japońskich piwonii krzewiastych.
Piwoniowa rabata na Słonecznym Brzegu podczas I wojny światowej zamieniła się w zagon ziemniaków. Długoletnia wojna i konieczność nakarmienia ogromnych mas żołnierzy na froncie, wymusiły w krajach objętych wojną nie tylko konieczność oszczędzania, ale również poszukiwania dodatkowych źródeł żywności. Takim źródłem stały się przydomowe działki przy prywatnych domostwach, ale też w publicznych parkach, zwane ogrodami zwycięstwa, ogrodami wojennymi lub ogrodami żywnościowymi do obrony. Pomysł wykorzystano podczas I i II wojny światowej w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii i w Niemczech. Podczas I wojny światowej ogrody zwycięstwa rozpropagowano w Kanadzie w 1917 roku w ramach kampanii Ministerstwa Rolnictwa „Ogród warzywny dla każdego domu”. W Toronto organizacje kobiece zaprosiły do szkół doświadczonych ogrodników, aby zainteresować ogrodnictwem dzieci w wieku szkolnym i ich rodziny. Oprócz ogrodnictwa zachęcano właścicieli domów do hodowli kur na swoich podwórkach. Ogrody zwycięstwa oprócz aspektu praktycznego, miały również duże znaczenie propagandowe i przyczyniały się do podnoszenia obywatelskiego morale.
Ulotki głosiły: „W tym roku największych wysiłków Wielka Brytania i jej armie muszą mieć wystarczające zapasy żywności, a Kanada jest wielkim źródłem, na którym polegają. Większa produkcja jest niezbędną koniecznością. Każdy, kto ma kilka stóp kwadratowych ziemi, może przyczynić się do zwycięstwa, uprawiając warzywa. ... Chłopcy, oto wspaniała okazja, aby pomóc w wojnie. Uprawiaj warzywa tego lata. Cóż za wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu. Poproś rodziców o możliwość korzystania z ziemi i pomoc; chętnie ich udzielą, wiedząc, jak cenne będzie to doświadczenie dla ciebie - i dla kraju ”.
Piwonia lekarska, Piwonia chińska w bazie USDA PLANTS
Piwonia lekarska Paeonia officinalis odmiana pojedyncza |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz