Cherry - Wiśnia pospolita

Tekst oryginału (nazwa angielska zwyczajowa): Cherry (Sour cherry)
Polskie tłumaczenie (nazwa polska zwyczajowa): Wiśnia (Wiśnia pospolita)
Nazwa łacińska (nazwa rodziny): Prunus cerasus (Rosaceae)


Drzewo europejskie sadzone przy domach - słynna „Królowa Śniegu”
Anne przybywającej w początku czerwca na Wyspę Księcia Edwarda, jawi się ona niczym kwitnący rajski ogród. Nie tylko Biała Droga Rozkoszy i Sadowa Górka, ale Królowa Śniegu, dzika wiśnia na stacji kolejowej, która miała spełnić rolę noclegu i liczne dzikie śliwy i dzikie gruszki mijane pod drodze, kreują iście arkadyjski krajobraz (Och, co za masa kwitnących wiśni! Ta wyspa jest chyba najbardziej ukwieconym miejscem na świecie!). 

W materiałach promujących PEI na początku XX wieku Wyspę nazywano Ogrodem Zatoki (św. Wawrzyńca), gdzie mieszczuch z USA może odpocząć nad morzem otoczony idyllicznym wiejskim krajobrazem farmami i sadami. Z kolei według zapisów z dzienników Maud, w latach 1899-1900 (znów podziękowanie dla Berandeta Milewski) w okolicy Cavendish był tylko jeden sad należący do jej dziadków(Alexa Macneill). Dzięki jabłkom z dziadkowego sadu Maud miała ułatwione kontakty towarzyskie. Dobry obraz sadownictwa na Wyspie dają oczywiście materiały statystyczne, z których dowiedzieć się można ile jabłoni rosło na PEI w początku XX wieku ;-): W 1906 roku pisano dawna opinia, że owoców nie można uprawiać na Wyspie Księcia Edwarda, została obalona. Chociaż branża jest jeszcze w początkowej fazie, jest ścigana bardziej energicznie niż dawniej, a plony są trzy lub cztery razy większe niż dziesięć lat temu. Pokaz owoców na różnych wystawach wojewódzkich, a także na ostatnim spotkaniu Stowarzyszenia Sadowników wypadł zaskakująco dobrze. Najpopularniejszymi  owocami są jabłka, śliwki i wiśnie. Spośród jabłek najczęściej uprawiane są Spy, King, Ben Davis, Wealthy, Ontario i Pewaukee, wraz z niektórymi wcześniejszymi odmianami – najbardziej odporne odmiany. Z powodzeniem hodowane są gruszki, śliwki i wiśnie. Coraz więcej uwagi poświęca się uprawie truskawek, eksportowane są ich znaczne ilości, a także dzikich malin i borówek. Istnieje dobry rynek na drobne owoce, zarówno świeże, jak i konserwowane. Przed rokiem 1898 eksport owoców był bardzo niewielki, ale w tym roku, dzięki subsydiowaniu parowców oceanicznych wyposażonych w chłodnie do bezpośredniej obsługi między tą prowincją a Wielką Brytanią, zrealizowano kilka udanych dostaw jabłek po dobrych cenach do Starego Kraju; i nie ma wątpliwości co do możliwości rozbudowy przemysłu. Przy dokładniejszej selekcji i lepszym pakowaniu owoców, wraz z dobrym zapleczem transportowym i magazynowym, handel ten mógłby się znacznie poszerzyć i uczynić bardzo opłacalnym. Interesami sadowników pilnie zajmuje się Stowarzyszenie Sadowników Wyspy Księcia Edwarda, instytucja założona w 1898 roku. Jego obiekty, podobnie jak wszystkie podobne stowarzyszenia gdzie indziej, są spółdzielcze i edukacyjne. Upowszechnia informacje o najlepszych metodach hodowli, prawidłowym obchodzeniu się, pakowaniu i marketingu; promuje również prawodawstwo w interesie branży. Ze stowarzyszeniem związani są jedni z najwybitniejszych i najbardziej wykszatłconych sadowników regionu. Całkowita liczba jabłoni rodzimych i nierodzimych na wyspie wynosi 202 910; drzew brzoskwiniowych - 163;  grusz -1962; śliwy - 27 480; wiśni 70 431; pozostałych drzew owocowych 57.924; winorośli 749. Winnice prawie zniknęły z Wyspy. Plon drzew owocowych w ostatnim roku spisowym wyniósł 184 487 buszli (buszel to ok. 32 litry), a w 1891 r. 60 325 buszli. 
Produkcja owoców na PEI na przełomie XIX i XX wieku

Czyli należy wnosić w dzieciństwie Maud sadownictwo na Wyspie było już dość prężną , ale dopiero rozwijająca się gałęzią gospodarki. 
O ile większość kwitnących drzew owocowych (zarówno ogrodowych jak i dzikich) możemy dość łatwo zidentyfikować, o tyle pewną zagadką są te określone mianem cherries ( w tym sama Królowa Śniegu). W języku angielskim pod tą nazwą kryją się zarówno wiśnie (sour cherries lub tart cherries), ale też czereśnie (sweet cherries). Maud w swoich powieściach nie precyzuje, o który gatunek chodzi. W cytowanych wyżej statystykach również jest tylko ogólne określenie cherries. Z pory kwitnienia (równocześnie z jabłoniami) można wnioskować, że Królowa Śniegu była wiśnią, gdyż czereśnie zwykle kwitną wcześniej niż jabłonie. Pewną podpowiedzią jest również to, że w powieści jest mowa o konfiturach i placku wyprodukowanych z cherries, a wiadomo że na tego typu przetwory czereśnie się raczej nie nadają.

Ogródek Heleny Gray
Zielone Wzgórze

Wiśnia pospolita w bazie USDA PLANTS
Wiśnia pospolita  Prunus cerasus


poprzedninastępny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz